Rys kanadský

RYS KANADSKÝ (LYNX CANADENSIS) JE jeden ze čtyř druhů rysů. Vyskytuje se v severní části Severní Ameriky.Je přizpůsoben životu v chladnějších částech lesů mírného pásu a v kanadské tajze. Vyznačuje se velmi hustou a jemnou kožešinou.

Rys kanadský dosahuje délky 67-107 cm a v kohoutku měří 48-56 cm. Charakteristickým znakem je nápadná srst na tvářích a až 10 cm dlouhý hustý a jemný kožich, v létě světle šedé a v zimě stříbrobílé barvy. Ocas je 10-15 centimetrů dlouhý, pahýlovitý s černým koncem. Dosahuje hmotnosti 4,5-17 kg (průměr 8-11 kg), což je asi poloviční váha oproti rysu ostrovidovi.

Rysi kanadští jsou samotářská zvířata, která žijí převážně nočním životem. Jejich teritorium se pohybuje od 11 do 300 km² (průměr 15-50 km²). Jsou to výhradní masožravci. Jejich hlavní kořistí jsou zajíci měniví (Lepus americanus), na jejichž životních cyklech jsou kočky do značné míry závislé. V průměru uloví jednoho za 1-2 dny. Někde je to jejich prakticky jediná kořist (až 97 %), na jiných místech loví i jiné hlodavce, ptáky a ryby. Jsou schopni zdolat i nemocné, slabé či velmi mladé kopytníky (především karibu). Pokud mají příležitost, konzumují i mršiny.

Rysi se páří v nejčastěji v březnu (některé zdroje udávají leden-únor). Po cca 60-70 dnech březosti vrhnou samice 1-6 mláďat (nejčastěji 2-3). Mláďata zůstávají se svou matkou přibližně 10 měsíců, sourozenci spolu mohou být ještě o něco déle. Pohlavní zralosti dosahují samice (21 měsíců) dříve než samci (33 měsíců). V přírodě se dožívají věku do 15 let, v zajetí to může být až 26.

Fotografie

« Zpět do nadkategorie

 

save life!